kleszcze
Kleszcze to kilkumilimetrowe pajęczaki, należące do roztoczy. Znanych jest ponad 800 gatunków kleszczy, ale w Polsce największe znaczenie epidemiologiczne dla zwierząt mają: Ixodes ricinus (kleszcz pospolity), Dermacentor reticulatus (kleszcz łąkowy) i Rhipicephalus sanguineus (kleszcz psi).
KIEDY SIĘ POJAWIAJĄ?
Kleszcze uaktywniają się przy wzroście temperatury otoczenia (próg aktywności to ok. 5°C), w praktyce można je spotkać od marca do listopada, choć zdarzają się przypadki stwierdzenia ich obecności już w styczniu, czy lutym.
GDZIE ŻYJĄ?
Kleszcze bytują nie tylko w lasach, choć te należą do ich ulubionych miejsc, ale także na skrajach polan, przy rzekach, w krzakach czy po prostu w trawie. Spacer osiedlowymi alejkami wystarczy, aby pies wrócił do domu z kleszczem. Dużo psów, które zachorowały na babeszjozę to psy typowo miejskie.
CO JEDZĄ?
Kleszcze żywią się krwią. Wwiercają swój aparat gębowy w skórę, jednak sam moment ugryzienia jest niewyczuwalny ze względu na substancje znieczulające obecne w ślinie kleszcza. Przez to kleszcz może niepostrzeżenie i w spokoju kontynuować posiłek przez długie godziny, jednocześnie przenosząc groźne dla żywiciela choroby.
DLACZEGO SĄ GROŹNE?
Do najgroźniejszych dla naszych czworonogów chorób przenoszonych przez kleszcze należą :
babeszjoza, borelioza, erlichioza, bartoneloza.
Babeszjoza - śmiertelna choroba wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis. W jej wyniku uszkodzone zostają czerwone krwinki, co prowadzi do anemii, zaburzeń krążenia oraz uszkodzenia funkcji nerek i wątroby. Pierwsze objawy są niespecyficzne - pies jest smutny, nie chce jeść, bawić się, pojawiają się gorączka, wymioty, biegunka, ciemno zabarwiony mocz,
Przy babeszjozie liczy się każda chwila, konieczna jest jak najszybsza pomoc lekarza weterynarii!!!
Borelioza – wywołana przez krętki Borrelia burgdorferi. Od momentu zakażenia do wystąpienia może wystąpić kilka miesięcy. Objawy są najczęściej związane z bolesnością i obrzękiem stawów, towarzyszą im trudności z poruszaniem się, posmutnienie i wysoka gorączka.
Erlihioza – wywołana przez riketsje atakujące białe krwinki i płytki krwi. Objawia się m.in. osłabieniem, chudnięciem, gorączką, zaburzeniami funkcjonowania nerek.
Bartonelloza – wywołana przez drobnoustroje z rodzaju Bartonella przenoszone m.in. przez pchły i kleszcze. Trudna do rozpoznania, objawia się m.in. łagodną gorączką, zapaleniem błony naczyniowej oka, stanami zapalnymi wsierdzia i mięsnia sercowego.
U ludzi wywołuje tzw. chorobę kociego pazura.
JAK UCHRONIĆ ZWIERZĘTA PRZED INWAZJĄ KLESZCZY?
Na rynku dostępny jest szereg preparatów zabezpieczających psy, koty, króliki przed kleszczami. Występują one w postaci kropli nakładanych na skórę (spot-on), obroży, aerozoli.
W naszym gabinecie dobierzemy preparat najbardziej odpowiedni dla Państwa zwierzaka.
Regularne stosowanie tych preparatów, zgodnie z zaleceniami producenta, uchroni Państwa zwierzęta przed inwazja kleszczy i jej konsekwencjami.